top of page

Jezioro Dąbie Duże

Jezioro Dąbie Duże jest jednym z najbardziej znanych łowisk na terenie województwa lubuskiego. Decyduje o tym między innymi jego położenie w pobliżu takich miast jak Zielona Góra, Gubin i Krosno Odrzańskie. Jezioro ma owalny kształt z kilkoma, mało widocznymi zatokami i półwyspami. Wypełnia ono niewielką płytką rynnę polodowcową. Brzegi w zdecydowanej większości są twarde, suche i piaszczyste. Jedynie brzeg północno – zachodni jest płaski i wyraźnie podmokły.

Jezioro otoczone jest lasami sosnowymi, które jedynie w wąskim pasie tuż przy wodzie ustępują miejsca olchom i brzozom. W miejscach gdzie zbiornik jest płytszy rozwijają się najintensywniej rośliny o liściach pływających takie jak grzebień biały czy grążel żółty.

Akwen jest zasilany głównie przez wody podziemne. Ich nadmiar opuszcza je jako krótki, prawobrzeżny dopływ Młynówki Kosierskiej, która z kolei uchodzi do Bobru. 

Dno od brzegów szybko opada, w większości jest piaszczyste, muliste osady znajdują się jedynie w północno – zachodnim krańcu.

Jezioro od dawna należy do najlepiej zarybianych łowisk PZW Okręgu w Zielonej Górze. Spotkać tu można głównie płoć o ciężarze nawet ponad 0,7 kg. Leszcze dorastają do kilku kilogramów, a okonie od 1 do 1,5 kilograma. Nie trudno natknąć się tu także na karpie, niektóre z nich osiągają nawet 20 kg. Znaleźć można szczupaki, sandacze, liny, karasie i wielkie sumy. Trafiąją się także węgorze, niezwykle duże białe amury i tołpygi. 
Wokół brzegów znajduje się duża ilość kładek co umożliwia wygodne i swobodne wędkowanie.

powierzchnia zwierciadła: 34,8 ha
głębokość maksymalna: 14,3 m
głębokość średnia: 6,8 m
długość maksymalna: 1115 m
szerokość maksymalna: 420 m
linia brzegowa ogółem: 3200 m

Jezioro Dąbie.jpg
bottom of page